Вечорниці на Андрія: дівчатам – секрети краси, хлопцям – еротика

Автор: Ольга Жук для 24tv.ua

Вміти забавлятися – не менше мистецтво, ніж творити шедеври. Є певні правила, коди, символи та їх розуміння, на які варто звернути увагу перед вечерницями. 13 грудня, коли святкують Андрія, уже на носі.

Нині це гарний привід зібратися компанією у затишному місці і провести нестандартно вечір, порозважатися і навеселитися досхочу. А ще пару десятків років тому наші предки свято вірили у результати ворожіння.

Напередодні вечорниць фольклорист з Шепетівщини, що на Хмельниччини, Валерій Гладунець поділився кількома історіями, чому все-таки не варто забувати про вечорниці на Андрія і провести їх у добірному товаристві.

13 грудня Валерій Гладунець разом із гуртом «Варйон» проведуть майстер-класи автентичних танців у Національному музеї історії України (вул. Володимирська, 2). Фольклорист каже, головною грою буде «Зайчик» – один із найдавніших танців, який зберігся.

Це далеко не дитячий танок. Вважаю, що він походить із давніх-давен, як водіння Кози чи Меланки. Йому багато тисяч років. У грі йдеться про тварину, яка стрибає. Це наче танцювальна дохристиянська молитва. «Зайчик» має не такий поверхневий зміст, як ми собі уявляємо. Він призначений для дівчат і хлопців, для продовження роду. У ньому порушується дуже глобальна тема», – запевнив Валерій Гладунець.

Фольклорист не раз був свідком, що організацією вечорниць займається місцева влада, і тоді традиції перетворюються в алко-треш, бо немає розуміння глибини свята. Він виступає за те, щоб до організації долучилися або знаючі фольклор люди, або розумні священики, які поєднують церковної традиції і дохристиянське багатство, влаштовуючи вечори з танцями та іграми у межах розумного.

«Я, як фольклорист, багато записував бабусь по всій Україні. У моєму рідному селі Серединці Шепетівського району Хмельницької області Ольга Лавренюк, яка народилася у 1920 році, розповідала про те, як проходили вечорниці, коли вона була дівкою. За її свідченням, всі гадання на Андрія збувалися. Якщо ти вийдеш на вулицю і запитаєш у першого стрічного ім’я, так і називатиметься твій майбутній чоловік. Якраз це ворожіння справдилося в Олени Лавренюк», – поділився Валерій Гладунець.

За його словами, нині вечорниці на Андрія – це смішки, розвага, дань традиції, а у передвоєнний і післявоєнний часи у гадання на вечорницях вірили.

Є свідчення, що все це збувалося. Я вірю, бо бабуся ніколи не набреше, – запевнив фольклорист.

Тож сьогодні важливо вечорниці на Андрія провести з гарним смаком. А для цього варто насамперед визначитися з місцем, де зберуться близькі за духом молоді люди.

Одним із найкращих варіантів у Києві може стати Національний музей історії України на Старокиївській горі. Музейники запрошують як хлопців, так і дівчат. Поки дівчата ворожитимуть і дізнаватимуться таємниці про свою долю, хлопцям пропонують екскурсію «для дорослих», у рамках якої можна дізнатися про те, коли виникла еротика та як вона розвивалася від найдавніших часів до сьогодення, який історичний період був найбільш розбещеним і чому в якийсь момент люди почали проявляти сором’язливість. Дівчатам розкриють давні секрети красунь: як доглядати за волоссям, шкірою, у що вдягатися, як поводитися, які манери розвивати.

Коли ж хлопці і дівчата зберуться разом, на них чекатиме виступ театру танцю «Грін», сольний концерт лідера гурту «Колір Ночі» Михайла Бойчука, автентичні танці від Валерія Гладунця, обряд «Кусання калити», яку випікатиме «Мегамарш у вишиванках», частування магічним чаєм Mol’far Organic Tea. Травники запевняють, що у цю ніч заварюватимуть особливий чай, який створить настрій якраз для вечірніх розваг.

Вечорниці на Андрія – це також нагода у середу, 13 грудня, з 18:00 до 22:00 позабавлятися в Національному музеї історії України, схожому на містичний палац, наповнений віковими таємницями. Адже така можливість випадає не часто, щоб можна було прогулятися музеєм у нічний час.

1 thought on “Вечорниці на Андрія: дівчатам – секрети краси, хлопцям – еротика”

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *