Джеймс Ґвартні: Українці успішні всюди, крім самої України

Джеймс Ґвартні, американський професор, співавтор світового Індексу економічної свободи Інституту Фрейзера, у своєму інтерв’ю Економічній правді, розповів, чому Україні бракує економічної свободи, як значна присутність держави в економіці впливає на темпи зростання ВВП, і чому українці бідні.

На його думку, Україна — це справжня «житниця Європи», це країна з плодовитими землями та людьми із сильним підприємницьким духом. Українці успішні у всіх країнах, окрім, хіба що, самої України.

Вперше Джеймс Ґвартні відвідав Україну 25 років тому, майже на початку її незалежності, в 1992 році. Напротязі цих 25 років професор вивчав країни, які мали централізовано-планові економіки, займався дослідженням стимулів їх розвитку, зміни політичних інститутів.

У випадку з Україною — країною з величезним економічним потенціалом, земельними ресурсами та людським капіталом — його вразила відсутність достатньої зміни в напрямку економічної свободи за ці роки.

Щодо місця України за індексом економічної свободи — то наша країна посідає 149-ту позицію між Анголою та Іраном, а серед 25 країн з централізовано-плановими економіками — на останньому місці. Крім цього, варто відмітити, що Україна посідає останнє місце серед країн з централізовано-плановими економіками вже протягом десятиліття, а зростання ВВП України серед держав з централізовано-плановими економіками за останні 25 років було найповільнішим.

Чому так? Джеймс Ґвартні пояснює: в Україні дуже слабка правова система, вона не забезпечує дотримання вимог контрактів та захист прав власності. Серед характеристик української економіки — високий рівень інфляції, її нестабільність, контроль над ринками капіталу, у тому числі обмеження при валютному обміні, високий рівень регулювання.

Щодо покращення рівня життя громадян, то воно є неможливим без збільшення виробництва. Обсяги виробництва і доходи громадян — дві сторони однієї медалі.

Аналізуючи рівень бідності у країнах з централізовано-плановими економіками професор дійшов висновку: чим більш лібералізована економіка, тим нижча бідність. Економічна свобода підвищує продуктивність праці і збільшує доходи громадян.

Хорошим прикладом є Грузія та Албанія. У 1995 році у них був високий рівень бідності і низький рівень доходів громадян. Вони лібералізували свої економіки, і ці показники змінилися на краще.

На думку Джеймса Ґвартні, українці бідні через відсутність економічної свободи. Відсутність економічних підстав для підвищення соціальних стандартів полягає в низькій продуктивності величезної кількості підприємств, які отримують державну підтримку. Величезні ресурси витрачаються на утримання державних підприємств, допомогу окремим сектором економіки, які не виробляють нічого, що б покращувало добробут населення. Відповідно, цим створюються сприятливі умови для корупції.

У таких умовах тим, хто хоче виробляти по-справжньому потрібну населенню продукцію, складно починати свій бізнес і бути конкурентним. Це нерівні умови.

Щодо змін, які відбулися за ці 25 років в Україні, то на погляд професора, ситуація тут трагічна наскільки малою була ця зміна за час, що минув. 25 років тому тут була комуністична партія, яка відповідала за кадрові призначення. Тепер українці просто обирають цих людей, які продовжують у ручному режимі управляти економікою та ухвалювати потрібні рішення.

2 thoughts on “Джеймс Ґвартні: Українці успішні всюди, крім самої України”

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *