The Economist: Цьогоріч сезон грипу може виявитися найсуворішим з 2009 року

Цьогорічний сезон грипу, який у північній півкулі традиційно триває впродовж осені і зими, може виявитися настільки ж смертельним, як і в 2009 році, коли спалахнула пандемія свинячого грипу, передає DT.ua.

Пневмонія і грип спричинили близько 10% всіх смертей станом на 13 січня, що перевищує епідемічний поріг, згідно з визначенням Центру з профілактики і контролю захворювань. Остання статистика щодо госпіталізації говорить, що через пневмонію і грип в лікарню потрапляють 51 на 100 тисяч людей. І це найвищий рівень для ції пори року, якщо подивитися на точні дані з 2010 року.

Про це пише The Economist, додаючи, що в Америці вже понад 50 дітей померли від грипу. Чому ж цьогорічний сезон такий суворий?

Пандемія грипу в 1918-1920 роках незмінно згадується в дискусіях щодо цього питання. Тоді інфікованими були 500 мільйонів людей, а померли від 50 до 100 мільйонів хворих. В ті часи ситуація в деяких містах нагадувала спалах бубонної чуми. Пандемія була настільки кошмарною, тому що вона була спричинена новим штаммом, до якого у людей майже не було імунітету. Виявити нові штамми вірусів завчасно дуже складно, тому спалахи захворювань повторюються.

«Насправді у нас немає хорошого способу, за допомогою якого можна було б передбачити насування нової пандемії грипу», — каже професор імунології і інфекціоніст Гарвардської школи охорони здоров’я Йонатан Град.

Цьогорічне поширення грипу навряд чи можна порівнювати з пандемією 1918-го. Але деякі фактори зробили нинішній сезон значно гіршим.

Домінантним штаммом став старий, але вірулентний підтип H3N2. Виявлений ще 50 років тому, він досі здатний швидко мутувати, що дозволяє йому обходити систему захисту, яку тіло створило проти попередніх його видів. В результаті, розроблені минулого року вакцини від грипу виявилися менш ефективними. Звіти з Австралії, де сезон грипу починається на пів року раніше, ніж в північній півкулі, а також ранні звіти з Канади вказують, що ефективність засобів від H3N2 була всього 10% замість звичних 30-60%.

Грип може вбити, але також він ослаблює захист імунної системи від вторинних інфекцій, зокрема бактерій пневмонії. Цього року жертви грипу частіше страждали від распіраторних вірусів, ніж зазвичай. Останні дослідження також показали, що ситуація була погіршена скороченням рівня вакцинацій у різних країнах і зростанням стійкості вірусів до антибіотиків.

Навіть попри низьку ефективність, вакцини скорочують захворюваність, тяжкість і передачу. А антивірусний курс лікування скорочує тривалість захворюваності. Втім, існує можливість покращення самих вакцин. Розробка більшості з них сьогодні покладаються на культивації в курячих яйцях. Доктор Град зауважує, що це може спричинити мутацію в умовах яйця, але скоротити ефективність в якості антигена. Роками дослідники працювали над тим, щоб перейти з курячих клітин на інші тваринні і комашині протеїни.

«Святим Граалем» стала б універсальна вакцина від грипу, яка б ефективно діяла у випадку сезонних і пандемічних спалахів. Одна з тактик пропонує боротися з грипом, завдаючи удар по його відносно стабільному ядрі, а не по тій частині, яка мутує. Альтернативний спосіб пропонує використати генетично виведений живий вірус для більш стійкої реакції від імунної системи. Прорив може відбутися ще не скоро. Але тисячі хворих були б раді почути хороші новини.

 

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *