Новації в українські медицині: реформа охорони здоров’я

Реформа медицини рухається: з весни кожен українець обиратиме свого лікаря, повідомляє 24tv.ua.

Як це зробити, як з ним співпрацювати і ще про низку нюансів розповіли у Міністерстві охорони здоров’я.

Основний принцип вибору лікаря – «вільне рішення людини«, кажуть у МОЗ. Пацієнт сам має визначити, наскільки він задоволений послугами обраного лікаря – якістю, знаннями, уважністю, ввічливістю тощо, а також наскільки зручно користуватися саме цією медичною практикою (розташування, доступність, комфорт).

На перших етапах реформи вибір лікарів робитимемо, виходячи з власного досвіду, особистих вражень та рекомендації знайомих. Найближчим часом в електронній системі E-Health обіцяють зібрати чимало даних про лікарів (освіта, досвід) та їхню діяльність (наприклад, середня тривалість консультацій, частота відмов від цього лікаря серед пацієнтів, охоплення приписаного населення профілактичними процедурами, перевищення середніх показників призначення антибіотиків тощо). На основі цих об’єктивних параметрів згодом з’являться рейтинги лікарів та медичних практик, на які зможуть орієнтуватись пацієнти у своєму виборі.

У МОЗ радять обов’язково вибрати свого лікаря якомога швидше (і змінити його, якщо співпраця не складеться):

  1. По-перше, тому що лікарі матимуть обмежену квоту на обслуговування певної кількості пацієнтів і варто не «спізнитися» втрапити до хорошого фахівця.
  2. По-друге, навіть якщо зараз ви не відчуваєте проблем зі здоров’ям, пам’ятайте, що в обов’язки сімейного лікаря входитиме набір профілактичних процедур і обстежень, які важливі для вашого здоров’я.

Можливість почати приписну кампанію регіони отримають навесні, виконавши перед цим кілька обов’язкових підготовчих кроків.

Залежно від готовності областей, визначать і час початку приписної кампанії. Від того моменту кампанія триватиме постійно, але бажано зробити свій вибір протягом весни, щоб ваше рішення вплинуло на обсяг фінансування відповідного лікаря уже влітку.

Пацієнт і лікар підписуватимуть декларацію про вибір лікаря пацієнтом. У документі будуть вказані реквізити сторін: основні дані про пацієнта – ім’я, прізвище, дата народження, контактні дані, номер паспорту, про лікаря – ім’я, прізвище, інформація про освіту і кваліфікацію, контактні дані тощо, а також про заклад, де працює лікар. Якщо лікар з приватною практикою – інформація про код, ліцензію тощо.

При підписанні декларації кожен пацієнт зможе отримати копію Порядку надання первинної медичної допомоги, затвердженого МОЗ. Цей Порядок чітко описуватиме, на яку гарантовану первинну медичну допомогу зможе розраховувати пацієнт і якими є обов’язки сімейного лікаря.

Усю інформацію щодо декларації внесуть до електронної системи, але свій примірник пацієнт (за бажання) може отримати в паперовому вигляді.

Декларація про вибір лікаря пацієнтом буде підставою для отримання лікарем коштів за обслуговування пацієнта (у разі дотримання лікарем встановленого Порядку надання первинної медичної допомоги).

На сьогодні уже розроблено як проект Декларації про вибір лікаря пацієнтом, так і проект Порядку надання первинної медичної допомоги.

Порядок надання медичної допомоги визначатиме обов’язки лікаря і те, яку саме первинну медичну допомогу гарантовано нададуть пацієнту і оплатять із бюджету. Передусім визначать принципи надання первинної медичної допомоги.

Порядок надання первинної допомоги також міститиме перелік функцій, виконання яких має гарантовано забезпечити лікар. Це конкретні види допомоги, що лікар має надати у разі потреби і на які може розраховувати пацієнт. Наприклад, цей перелік включатиме в себе обов’язкове надання допомоги хворим з гострими захворюваннями, травмами, отруєннями, надання першої медичної допомоги, надання (у разі медичної потреби) допомоги вдома, проведення щеплень тощо. Крім того, до нього увійде проведення простих аналізів із використанням швидких тестів, збір біологічного матеріалу для виконання складніших лабораторних досліджень.

У сімейного лікаря має бути те обладнання, яке йому необхідно, щоб виконати Порядок надання первинної медичної допомоги. Надання первинної медичної допомоги не повинно передбачати використання вузькоспеціалізованого обладнання.

В межах гарантованого пакету первинної медичної допомоги пацієнт отримуватиме все безкоштовно, незалежно від того, скільки відповідних процедур чи аналізів призначив лікар.

 

У селі медична допомога має свою специфіку (демографічну, географічну, кадрову). У МОЗ вважають, що у громад нині є унікальна можливість суттєво покращити первинну допомогу: вони зможуть залучати перспективних сімейних лікарів, створюючи для них гарні умови життя і праці. Нещодавнє опитування МОЗ засвідчило, що кваліфіковані сімейні лікарі готові працювати в сільських громадах, якщо на додаток до хорошої зарплати вони матимуть житло з водопостачанням і опаленням, обладнане місце роботи та відшкодування витрат на пальне для службового транспорту. Якщо ж лікар, який користується наданими благами, але не виправдовує очікування пацієнтів, вони можуть вимагати його заміни.

Нова модель фінансування створює стимули для лікарів у сільській місцевості активно обслуговувати якомога більшу кількість пацієнтів, в тому числі із інших громад. Дохід не буде розподілятися на видатки за кошторисом, заклад або лікар з приватною практикою зможуть самі вирішувати, куди витрачати свої кошти.

 

Якщо ж людина свідомо відмовляється підписувати декларацію, їй доведеться з власної кишені сплачувати лікування у сімейного лікаря (терапевта, педіатра), наголошує МОЗ.

 

Зміна лікаря відбуватиметься автоматично – шляхом підписання декларації про вибір іншого лікаря. Факт вибору нового лікаря автоматично анулює декларацію про вибір попереднього. Така процедура буде можливою внаслідок використання електронної системи.

Якщо пацієнт підписує декларацію з іншим лікарем, то відповідні кошти надходитимуть туди, де працює цей новий лікар, починаючи з наступного періоду (кварталу), і більше не перераховуються туди, де пацієнта обслуговували раніше.

При цьому лікар не має права відмовитись підписувати або розірвати договір з пацієнтом, якщо кількість його пацієнтів менша за визначену норму.

 

 

Читайте також:

Анатолій Суходоля: медична реформа — це справа років, а не днів

 

Реформа Охорони здоров’я — на Хмельниччині сформують 3 госпітальні округи

 

Медична реформа 2017: що чекає на українців у коротких тезах

 охорона здоров'я, реформування медицини

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *