Дожити до пенсії: коли в Україні підвищать пенсійний вік?

Українські пенсіонери найбідніші в Європі. Білоруси на заслуженому відпочинку отримують не менше 83 доларів, росіяни — 123 доларів, поляки — 480, а українці — всього від 47 доларів. Але і на низькі пенсії грошей ледь вистачає.

Про це пише Хвиля з посиланням на Сегодня.

Підвищувати пенсійний вік в Україні не будуть, запевнив прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Пенсійну реформу проведуть, але болючий для українців питання не чіпатимуть. Логіка Кабміну проста: українці і так живуть мало.

Один з перших варіантів меморандуму з МВФ включав підвищення пенсійного віку на три роки. Міністр соцполітики Андрій Рева пояснив: вік виходу на пенсію збільшують, щоб змінити співвідношення працюючих і пенсіонерів. Однак в Україні є можливість замість того, щоб скорочувати кількість пенсіонерів, збільшити число працюючих. Спірний пункт з меморандуму прибрали.

Правда, після цього позиція МВФ не змінилася. «Україна повинна знайти спосіб зменшити приплив нових пенсіонерів в пенсійну систему і наростити надходження до Пенсійного фонду. Досягти цього можна різними способами: від подальшого обмеження можливості дострокового виходу на пенсію і до збільшення ефективного пенсійного віку», — написав у своїй колонці глава місії МВФ в Україні Рон ван Роден.

Середній вік виходу на пенсію для чоловіків, пояснює Роден — близько 58,5 року, для жінок — 56 років. Для порівняння: середні показники в ЄС: 63,6 року для чоловіків і 62,6 року для жінок. У коментарі «Сегодня» віце-прем’єр Павло Розенко, який відповідає за реформу в уряді, знайшов контраргумент — як можна піднімати пенсійний вік до 65, якщо середня тривалість життя українця — ті ж 65 років.

«Знову йдеться про те, що в Європі середній вік виходу на пенсію вище. Безумовно, з цим можна погодитися. Але давайте тоді поруч наведемо дані по тривалості життя. Тривалість життя українців на 10 років менша, ніж у європейців. Якщо взяти співвідношення виходу на пенсію до тривалості життя, то воно буде не на користь Європейського Союзу. У нас ця відстань коротша. Тобто йдеться про те, щоб встановити пенсійний вік для чоловіків в 65 років, коли середня тривалість життя у нас у чоловіків 65 років», — підкреслив Розенко.

Варто зазначити, що чиновник чомусь оперує не даними про тривалість життя після 60 років, а називає середній вік життя українця. В останньому показнику враховується смертність в будь-якому віці, в тому числі при народженні. За даними Міністерства соціальної політики, чоловіки, які доживають до пенсійного віку, в середньому живуть до 76 років, а жінки — до 80 років. Тобто український чоловік живе на пенсії не 5 років, як можна зрозуміти зі слів чиновника, а 16.

Аргументи «за» підвищення пенсійного віку:

  • «Нових» пенсіонерів стане менше.
  • Збільшиться кількість платників податків за рахунок тих, хто повинен був стати пенсіонером, але продовжить працювати.
  • Скорочуються ризики бідності за рахунок більш тривалого періоду роботи.

Аргументи «проти»:

  • Вікова дискримінація — українцям старше 60 років складно знайти роботу.
  • Доведеться реформувати сфери зайнятості, медицини та освіти.
  • Українці будуть менше жити на пенсії.

Більшість експертів упевнені: рано чи пізно підвищувати пенсійний вік доведеться. З такою позицією погоджуються і парламентарії з пропрезидентської партії, і навіть уряд. За словами представника президента в Раді Ірини Луценко, на такий крок Україна може піти через п’ять-десять років.

«Це може статися через 5, 7, 10 років. Ми не говоримо про сьогоднішній час… пенсії низькі і треба привести в порядок саме солідарну систему. А тільки після того, коли економічні показники і інфляція будуть на досить низькому рівні, говорити про накопичувальну систему», — сказала Луценко в ефірі телеканалу «112 Україна».

10 мільйонів працюючих українців утримують понад 12 мільйонів пенсіонерів. При цьому ще кілька мільйонів осіб працевлаштовані, але внески на пенсії не платять. Якщо в Україні збільшити пенсійний вік до 65 років — кількість пенсіонерів зменшиться на один мільйон. Якщо до 62 років — на 500 тисяч, підрахували в Інституті демографії та соціальних досліджень.

«Міжнародні стандарти, наприклад конвенція про соціальний захист, припускають, що пенсійний вік в 65 років можна встановлювати незважаючи ні на які обставини. Насправді сказати, що прямих обмежень в міжнародній практиці немає. Низький пенсійний вік не сприяє тривалій тривалості життя. Люди, які доживають до 60 років, з такою ж вірогідністю доживуть і до 63 років», — розповідає старший науковий співробітник Інституту демографії Лідія Ткаченко.

Так, якщо щорічно підвищувати пенсійний вік на півроку, кількість українців, які виходять на пенсію, буде в два рази менше.

У минулому році президент Білорусі Олександр Лукашенко підписав указ про поетапне збільшення пенсійного віку на п’ять років. Чоловіки будуть отримувати пенсію в 65, жінки — в 60 років. При цьому тривало життя білоруських пенсіонерів не сильно відрізняється від ситуації в Україні. Білоруси, досягнувши 60-річчя, в середньому живуть ще 16 років (практично стільки ж, скільки і українці).

На даний момент в Польщі чоловіки виходять на пенсію в 65,4 року, а жінки — в 60,4. Поступово, до 2040-го, і чоловіки і жінки будуть виходити на пенсію в 67 років. Розмір пенсії досягає 60% від середньої заробітної плати (в Україні — всього 35%).

У Франції пенсійну реформу затвердили ще в 2013-му році. Якби зміни не провели, за прогнозами уряду, дефіцит ПФ міг збільшитися з 14 до 19 мільярдів доларів. Французи збільшили розмір внесків до фонду та пенсійний вік. Зараз, згідно з даними ВООЗ про тривалість життя у Франції, чоловіки проводять на «заслуженому відпочинку» 19,4 року, а жінки — 25,4. При цьому середня пенсія в 2016-му році — 1142 долара.

У Боснії та Герцеговині, Грузії (тільки чоловіки), Косово, Хорватії, Естонії виходять на заслужений відпочинок в 60. У Німеччині та США вже заявили про плани поступово збільшити пенсійний вік до 70 років.

Підвищення пенсійного віку — вимушений крок, на який йдуть всі розвинені країни. Пов’язано це зі світовою тенденцією старіння населення. Покоління дітей скорочується — українці, як і європейці, не поспішають заводити великі сім’ї, при цьому людей похилого віку не стає менше.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *