Цікавинки Хмельниччини: Хмельницький обласний краєзнавчий музей

Обласний краєзнавчий музей, що у Хмельницькому, міститься у невеликому ошатному 3-поверховому будинку біля середмістя Хмельницького по вул.Подільській, 12.

Це надзвичайно велике зібрання матеріалів та предметів з історії та культури Подільського краю, про його відомих земляків; значний науковий та культурно-просвітницький осередок міста та області.

Перша установа музейного типу – музей санітарної культури — була створена в Проскурові у 1929 році, а через 4 роки, у 1933-му — як самостійна юридична особа відокремився краєзнавчий музей.

Статус обласного музей набув у 1941 році, коли Проскурів став адміністративним центром Кам’янець-Подільської області.

У 1954 році Проскурів був перейменований на Хмельницький, а музей отримав назву Хмельницький обласний краєзнавчий музей.

Музей декілька разів змінював своє місцезнаходження, і лише з 1986 року вже остаточно розташовався по вул. Подільській, 12.

 

На сьогодні Хмельницький обласний краєзнавчий музей складається з п’яти відділів, а саме:

  1. фондів,
  2. природи,
  3. історії,
  4. науково-методичного
  5. науково-масової роботи.

Фондова колекція музею нараховує близько 65 тисяч експонатів. Археологічна колекція складає 6,7 тисяч предметів, серед яких – унікальні ювелірні вироби Болохівської землі ХІІ-ХІІІ ст. Великі та цікаві колекції нумізматики та боністики, старовинної зброї, етнографії, подільської кераміки та фарфору, ікони, документів та фотографій з історії краю. Виокремлюється колекція зброї ХІХ – ХХ ст., яка вважається однією з найкращих в Україні. Цікавими є фонди природи краю, які зберігають предмети кінця ХІХ – початку ХХ ст.

Для відвідувачів відкриті стаціонарні виставки:

  • виставка “Природа рідного краю” розповідає про геологічне минуле, географічне розташування, корисні копалини, ґрунти, флору і фауну Хмельниччини, водні ресурси, у т.ч. мінеральні джерела. В експозиції також представлені палеонтологічні знахідки, зразки корисних копалин, опудала звірів і птахів, колекції безхребетних тварин тощо.
  • на виставці “Із скарбниці матінки-природи” представлені експонати, зібрані в різних природних зонах земної кулі. Тут колекції тропічних метеликів, жуків, мешканців теплих морів, комах-шкідників та водяних комах, дереворуйнівних грибів, мисливських птахів, коштовного каміння тощо. Окремою діорамою відображено унікальне природне утворення Хмельниччини – подільські Товтри з його мешканцями.
  • виставка “У звичаях й традиціях народу ти душу свого краю пізнавай!” експонує куточок подільської хати, відтворений за традиціями того часу: мисником, скринею та піччю. В експозиції також представлені колекції одягу, предметів вжитку та знарядь праці, багато інших цікавих експонатів.
  • виставка “Проскурів – романтика старовини” відтворює інтер’єри помешкань різних верств населення Проскурова (нині – Хмельницького) у ХІХ – на поч. ХХ ст. Експозиція насичена предметами побуту – меблями, посудом, витворами мистецтв, світлинами мешканців та видів міста.
  • на виставці “У полум’ї Великої війни” представлена значна кількість зразків вогнепальної та холодної зброї, фотодокументи, медичні інструменти та обладнання, багато інших речей, пов’язаних з подіями 1941-1944 років на території нашої області. Відвідувачі мають змогу побачити зброю виробництва колишнього СРСР, Бельгії, Німеччини, Польщі та Чехословаччини. До експозиції включено капсули з меморіальною землею з місць бойової слави з усіх куточків області та альбоми з пам’ятними фотографіями, які були подаровані музею членами ветеранських організацій як символи естафети пам’яті “Слава визволителям України”.

Надзвичайно високий науковий потенціал працівників музею, який виплекав видатного вченого доктора історичних наук, провідного наукового співробітника Інституту археології НАН України, Лауреата Державної премії України у галузі науки і техніки, О.М.Приходнюка, кандидата історичних наук В.І.Якубовського.

Більше тридцяти років невтомної праці віддали музейній справі Лауреат обласної премії ім. П.Бучинського, завідувач відділу природи Н.В.Нечепорук, нагороджена відзнакою Міністерства культури України “За багаторічну сумлінну працю”; колишній завідувач відділу історії Н.В.Кокошко, відзначена Почесною грамотою Міністерства культури України.

Музей пишається С.М.Єсюніним — відомим науковцем, заслуженим працівником культури України, кандидатом історичних наук, провідним науковим співробітником Хмельницького обласного краєзнавчого музею, дійсним членом Центру дослідження історії Поділля Інституту історії України НАН України, членом Національної спілки краєзнавців України, членом Національної Спілки журналістів України, членом-кореспондентом Всеросійського історико-геральдичного товариства, членом Всеукраїнського геральдичного товариства, членом Подільського осередку Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.Грушевського НАН України, Лауреатом обласної премії ім. Є.Сіцінського, міської премії ім. Б.Хмельницького.

Понад двадцять років направляла наукову думку музею заступник директора з наукової роботи І.М.Боголюбова, яка також нагороджена відзнакою Міністерства культури України “За багаторічну сумлінну працю”.

Два десятка років керманичем була заслужений працівник культури УРСР М.І.Железнякова. Нині колектив очолює заслужений працівник культури України О.М.Брицька.

Музей виступає осередком науково-дослідної та музеєзнавчої роботи у Хмельницькій області, надає методичну та практичну допомогу у створенні музейних експозицій, видає чимало краєзнавчої літератури.

 

На жаль, обмежені площі експозиційних залів не дають можливості показати велику кількість дуже цікавих музейних предметів, тому багато музейних заходів за допомогою тимчасових та пересувних виставок, проводяться поза межами музею: в школах міста і області, дошкільних закладах, дитячих таборах, державних установах, бібліотеках тощо.

 

Музей працює щоденно (крім неділі та понеділка): з 8.00 до 17.00, Пт. — 8.00-16.00.

Нд, Пн – вихідний.

 

13 січня 2016 року колектив управління культури, національностей, релігій та туризму облдержадміністрації відвідав Хмельницький обласний краєзнавчий музей. Заплановано, що кожного місяця колектив управління буде знайомитися з закладами культури області.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

З використанням матеріалів: Офіційного сайту Хмельницького обласного краєзнавчого музею

 Хмельницький обласний краєзнавчий музей, , цікавинки

1 thought on “Цікавинки Хмельниччини: Хмельницький обласний краєзнавчий музей”

  1. Уведомление: Музейники Хмельницького читатимуть пізнавальні лекції військовослужбовцям — Будь у курсі — портал новин

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *