Туберкульоз: основні факти та цифри

24 березня за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом, передає Главком. Цього дня більше ста років тому, у 1882-му, німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про відкриття збудника туберкульозу. В 1993 році ВООЗ оголосила туберкульоз глобальною проблемою. Щороку хвороба забирає життя в майже півмільйона людей, абсолютна більшість з них – жителі країн, що розвиваються.

Прийнята ВООЗ програма передбачає покінчити з цією хворобою до 2035 року. Проте поки що Україна перебуває серед світових лідерів за поширенням туберкульозу і його стійкої до ліків форми. Захворюваність у 2016 році – і нові випадки, і рецедиви – становила 67,6 на 100 тисяч населення. Це менше ніж попереднього року. Та в цілому майже чверть мільйона українців наразі хворіють на туберкульоз.

За даними МОЗ, Україна входить до п’ятірки країн світу з найвищим тягарем мультирезистентного туберкульозу – у 2016 році зареєстровано 8709 випадків.

Що таке туберкульоз?

Туберкульоз – інфекційне захворювання. Без лікування може бути смертельним. Найчастіше при туберкульозі уражені легені, також може розвиватися патологічний процес в інших органах і тканинах.

Як передається туберкульоз?

Туберкульоз передається через повітря, коли хвора людина кашляє, чхає чи іншим чином виділяє збудника у повітря. Внаслідок одного чихання у повітрі може опинитися до 40 тисяч крапель, кожна з яких може переносити захворювання.

Перебіг більшості випадків є асимптоматичним і латентним. Та приблизно кожна десята латентна інфекція прогресує до активної хвороби. Зазвичай хворобу передають лише люди з активним туберкульозом. Особи з прихованою інфекцією не вважаються розповсюдниками. Імовірність передачі від однієї людини до іншої залежить від: кількості інфікованих крапель, що виділяє носій, вентиляції середовища, де перебуває ця людина, тривалості контакту, вірулентності штаму, рівня імунітету здорової людини.

Як змінюються показники захворюваності в Україні?

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, поширеність та захворюваність на туберкульоз з 2007 року в Україні йде на спад: у середньому на 4,4% та 3,3% на рік відповідно. У 2015 році розрахункова захворюваність становила 91 на 100 тисяч населення (за даними рутинного епіднагляду – 70,5 на 100 тисяч). Таким чином у 2015 році своєчасно не виявлено 22,5% випадків захворювання, що спричинило подальше поширення туберкульозу серед населення.

За даними Звіту про захворювання на активний туберкульоз у 2016 році захворюваність на туберкульоз, що включає нові випадки та рецидиви, серед усього населення України становила 67,6 на 100 тисяч населення (у 2015 році – співвідношення становило 70,5 на 100 тисяч населення). Розрахунок по Донецькій та Луганській областях у 2016 році здійснювався лише на підконтрольній території.

На який саме туберкульоз більше за все хворіють люди?

У 90% людей туберкульоз вражає легені. Розрізняють заразну форму туберкульозу легень – відкриту і незаразну – «закриту». Заразна форма: людина виділяє з харкотинням у навколишнє середовище мікобактерії туберкульозу, за «закритої» форми в харкотинні не виявляють мікобактерії, зазвичай такі пацієнти взагалі не кашляють.

«Закрита» форма – це, як правило, рання стадія захворювання, коли в легенях виявляють окремі невеликі ділянки запалення (1-2 см). «Відкрита» форма – це пізніша стадія, коли в легенях визначають великі ділянки запалення з розпадом легеневої тканини.

Позалегеневий туберкульоз – незаразна форма захворювання. У таких випадках він загрожує лише життю людей, що захворіли. Із загальної структури захворюваності на туберкульоз позалегеневої локалізації 56,6% становить туберкульоз органів дихання, 18,4% – туберкульоз кісток та суглобів, 9,6 % – туберкульоз периферичних лімфатичних вузлів.

Скільки дітей хворіє на туберкульоз?

Захворюваність у 2016 році, включно з новими випадками та рецидивами серед дітей (до 14 років), становила 8,8 на 100 тисяч населення (571 випадок), серед підлітків (15–17 років) – 20,4 на 100 тисяч (228 випадків).

В яких регіонах найбільше хворіють?

Найвищі показники захворюваності – в Одеській (130,6), Херсонській (99,1), Київській (85,7) областях.

Найнижчі – у Харківській (52,5) та Чернівецькій областях (39,8), у Києві (52,6).

Хто найчастіше хворіє?

Станом на 2016 рік: 50% – це непрацюючі працездатного віку, 13,4% – особи, які зловживають алкогольними напоями.

Окремо виділяється значна кількість медичних працівників серед захворілих на туберкульоз. У 2015 році це 1,3% від кількості нових випадків та рецидивів. Зокрема, стрімко, майже втричі, зросла захворюваність працівників протитуберкульозних закладів: 248,4 на 100 тисяч у 2015 році (порівняно з 84,8 у 2013 році). Це – результат відсутності ефективних заходів інфекційного контролю в закладах охорони здоров’я.

Найвища захворюваність на туберкульоз взагалі серед медиків в 2015 році була у Дніпропетровській області – 106,7 на 100 тисяч працівників закладів охорони здоров’я. Серед медпрацівників протитуберкульозних закладів найгірша ситуація у Миколаївській, Чернігівській, Дніпропетровській, Вінницькій областях.

Якими є показники смертності?

Впродовж останніх дев’яти років показник смертності від туберкульозу в Україні знизився удвічі (2008 рік – 22,4 на 100 тисяч населення, 2015 рік – 10,8), та при цьому рівень смертності хворих із ко-інфекцією туберкульоз/ВІЛ зменшується повільно. У 2015 році він становив 4,5 на 100 тисяч населення.

Найвищий рівень смертності від туберкульозу у 2015 році зареєстровано у Луганській (18,1 на 100 тисяч) та Херсонській (18,6 на 100 тисяч) областях. Найнижчий – у Києві (5,8 на 100 тисяч населення) та Тернопільській області (6,9 на 100 тисяч). В Одеській області рівень смертності від хвороби, зумовленої ВІЛ, у пацієнтів з ко-інфекцією перевищує рівень смертності від туберкульозу (12,6 та 11, 4 на 100 тисяч відповідно).

Коли варто терміново бігти до лікаря?

Туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак. У цей період мікобактерія починає розмножуватись у легенях або інших органах, а імунна система намагається зупинити чи сповільнити цю агресію. Коли ступінь ураження органа набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання, у неї спостерігаються:

  • кашель, що триває понад два-три тижні;
  • рясне потовиділення вночі;
  • слабкість;
  • безпричинна втрата ваги;
  • підвищення температури тіла до 37 і більше без видимої причини, що триває понад тиждень.

У деяких випадках може бути кровохаркання, біль у грудній клітці, задишка.

За наявності хоча б кількох із перерахованих симптомів треба звернутися до дільничного лікаря за місцем проживання для обстеження на туберкульоз.

Скільки часу лікується туберкульоз?

Для лікування чутливого туберкульозу знадобиться шість-вісім місяців, мультирезистентного – до 18 місяців.

Скільки коштує лікування туберкульозу?

Курс лікування чутливого туберкульозу коштує приблизно 40 тисяч гривень, мультирезистентного туберкульозу – 4 мільйони гривень.

В Україні лікування безкоштовне. В 2013 році в Україну вперше зайшов грант від Глобального фонду на лікування туберкульозу. І у його рамках поставлено завдання передусім виявити всіх пацієнтів. Глобальний фонд також бере на себе всіх пацієнтів із мультирезистентним туберкульозом, а Україна має забезпечити лікування чутливого туберкульозу.

 інфекційне захворювання, туберкульоз

3 thoughts on “Туберкульоз: основні факти та цифри”

  1. Уведомление: Сьогодні — День боротьби з захворюванням на туберкульоз — Будь у курсі — портал новин
  2. Уведомление: Для ранньої діагностики туберкульозу МОЗ впровадить альтернативні методи — Будь у курсі — портал новин

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *