На конференції обговорили події Української революції 1917-1921 років у місті Проскурові

У 2017 році виповнилося 100 років від початку Української революції 1917–1921 років – одного з найважливіших і найскладніших періодів в історії українського народу у ХХ столітті. З цієї нагоди у Хмельницькому відбулася краєзнавча науково-практична конференція «Проскурів періоду Української революції 1917-1921 років». Організаторами конференції виступили Хмельницька міська рада, управління культури і туризму та департамент освіти та науки міської ради.

Участь у науковому форумі взяли науковці, історики, краєзнавці міста, студенти вищих навчальних закладів. Відкрила науково-практичну конференцію заступник міського голови, голова організаційного комітету Галина Мельник.

«Шлях звільнення кожної нації густо кропиться кров’ю» (Симон Петлюра). Минає століття від того часу як зайнялось і запалало в усій Україні. Споконвічно український народ ревно підтримував вогонь національної боротьби за ідею державності і незалежності. Шевченкові рядки «Борітеся – поборете, вам Бог помагає!» не втратили актуальності і сьогодні, — зазначила Галина Мельник, звертаючись до учасників зібрання. – Михайло Грушевський, Сергій Єфремов, Володимир Винниченко, Павло Скоропадський, Симон Петлюра, Євген Петрушевич — імена, які назавжди закарбовані в історії творення української державності».

«Українці довели собі і світу, що український ген – живий, що ми здатні і спроможні творити національне життя, будувати національну хату, бо у своїй хаті «своя правда і сила, і воля». Як заповіт звучать сьогодні слова Михайла Грушевського: єднатися, концентруватися, а не ділитися, не розбігатися. Це повинно бути усім нам гаслом», — наголосила заступник міського голови.

Як констатувалося під час наукової конференції, процеси національного відродження та державного будівництва в Україні початку ХХ століття становлять одну з найважливіших проблем, яка потребує ґрунтовного дослідження, ретельного та критичного осмислення. Розуміння тогочасних політичних явищ, здобутків і справ допоможе уникнути багатьох небезпечних або нерозважливих кроків у процесі сучасного державного будівництва. Метою наукового зібрання є спроба на основі аналізу історичного матеріалу розкрити динаміку подій та явищ у Проскурові у 1917-1921 роках у контексті загальноукраїнських суспільно-політичних трансформацій та пролонгованих наслідків формування конституційних засад демократичної держави і громадянського суспільства.

У ході пленарних та секційних засідань виголошено та обговорено 16 доповідей, які відкрили багато нових цікавих сторінок з історії Проскурова (Хмельницького). Досить представницьким був склад доповідачів конференції. Свої наукові розвідки з історії Проскурова періоду Української революції 1917-1921 років представили доктор історичних наук, почесний професор МКА Світлана Маркова, кандидати історичних наук Віктор Адамський, Анатолій Трембіцький, Володимир Байдич, Віталій Галатир, Володимир Островий, Юрій Блажевич, Костянтин Завальнюк, Віта Баранюк, Денис Красносілецький, представники науково-дослідних установ міста й області.

Серед інших наукових робіт особливу увагу учасників та гостей конференції привернула доповідь “Нові акценти висвітлення історії краю у роки УНР” кандидата історичних наук, провідного спеціаліста Хмельницького обласного краєзнавчого музею, члена Національної спілки краєзнавців України Сергія Єсюніна. Доповідь супроводжувалась презентацією унікальних рідкісних знімків нашого міста періоду Української революції.

Здобутки революції та причини її поразки мають стати важливим уроком для сучасної України.

 

 

Джерело: Хмельницька міська рада

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *