Виплати по безробіттю: що змінилось у 2017-му?

В Україні встановили нові розміри допомоги по безробіттю – тепер вони залежатимуть від того, до якої категорії належить їх одержувач.

Скільки ж тепер отримуватимуть безробітні – повідомляє сайт «24».

Згідно з документами, зареєстрованими 30-го листопада минулого року, з 1 січня 2017 року встановлено нові розміри допомоги по безробіттю в Україні.

Мінімальні розміри допомоги затверджені Постановою Фонду загальнообов’язкового соціального страхування на випадок безробіття.

Що змінилось?

Відповідно до нової постанови, для безробітних осіб, трудовий стаж яких перевищує шість місяців (до 1 року), допомога по безробіттю становитиме 1160 гривень. Як відзначив у коментарі сайту «24» юрист адвокатської фірми «Горо Лігал» Євген Власов, раніше мінімальний розмір допомоги встановлювався у розмірі не менше 80% від прожиткового мінімуму і впродовж року ця допомога могла змінюватися, оскільки прожитковий мінімум теж змінювався.

Зараз, уточнює юрист, від прожиткового мінімуму «відв’язалися» – і допомогу по безробіттю зробили фіксованою – 1160 гривень.

А для застрахованих громадян, стаж яких не досягає шести місяців, допомога складе 544 гривні, як і минулого року. Юрист зазначає – незалежно від тривалості трудового стажу, мінімальний розмір допомоги по безробіттю, тобто 544 гривні, отримають особи, які були звільнені за прогули, систематичне порушення трудової дисципліни, появу на робочому місці в нетверезому стані, вчинення розкрадання, а також порушення трудової дисципліни безпосередньо керівниками підприємств. Тобто навіть якщо у вас стаж перевищує 10 років, але звільнили вас «за п’янку», то вам світить лише мінімальна виплата.

 

Допомога – у відсотках

Як і раніше, розмір допомоги по безробіттю, пояснює Євген Власов, визначається у відсотках із середньої заробітної плати безробітного:

 • при стажі до 2 років – 50%,
 • від 2 до 6 років – 55%,
 • від 6 до 10 років – 60%,
 • понад 10 років – 70%.

Розмір допомоги також залежить від тривалості безробіття – у відсотках до визначеного розміру:

 • перші 90 календарних днів – 100 відсотків;
 • протягом наступних 90 календарних днів – 80 відсотків;
 • у подальшому – 70 відсотків.

Коли можна отримати гроші

За загальним правилом, допомога по безробіттю виплачується з 8-го дня після реєстрації в центрі зайнятості безробітного, проте для особи, яка звільнилася з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, виплата розпочнеться лише з 91-го календарного дня.

Одноразова виплата на власну справу

У випадку, якщо протягом одного місяця людина не може працевлаштуватися через відсутність відповідної роботи, зауважує Власов, вона отримує право на одноразову допомогу для організації підприємницької діяльності, проте це правило не розповсюджується на осіб, які були звільненні у зв’язку зі скороченням або на осіб, які за попередні два роки були зареєстровані як фізичні особи-підприємці.

Одноразова виплата допомоги по безробіттю дорівнює розміру річної суми допомоги, визначеної конкретній особі, наголошує Власов. Якщо безробітний вже отримав частину призначеної допомоги по безробіттю, то виплачується її залишок.

Що потрібно для отримання статусу безробітного

Вам потрібно прийти у будь-який центрі зайнятості та взяти з собою такі документи: паспорт, посвідку на постійне проживання, посвідчення біженця; ідентифікаційний номер (реєстраційний номер облікової картки платника податків); трудову книжку; військовий квиток; диплом про освіту (у разі потреби).

Рішення про взяття на облік безробітного приймається впродовж 7 днів з моменту подачі документів.

І хоча безробітні тепер отримуватимуть трохи більше грошей, маючи на руках 1 160 гривень (не кажучи вже про 544 гривні), навряд чи можна нормально себе почувати, харчуватися та взагалі жити. Адже за стандартами ООН, якщо людина витрачає на проживання та продукти харчування менше 5 доларів на день (це майже 140 гривень) і менше 150 доларів на місяць (близько 4 тисяч гривень) – вона живе за порогом бідності.

 

 

Читайте також:

Центр зайнятості вже онлайн! По всій Україні можна записатись до фахівця не виходячи з дому!

17 thoughts on “Виплати по безробіттю: що змінилось у 2017-му?”

 1. Добрый вечер. Подскажите пожалуйста, такая ситуация: я по соглашению сторон уволилась 14.06.2017. В ЦЗ я пришла с документами 19.06.2017, мне де в тот день выдали направление на работу, и назначили встречу через семь дней, (пр направлению мне дали отказ). Придя с результатами в ЦЗ, мне сказали прийти через неделю, НО чтобы попасть к специалисту, мне сотрудница данного ЦЗ сказала, что очередь нужно занимать с 6-7 часов утра,(это при том что я сама воспитывают 4-х летнего сына), проходив 3 дня подряд мне ежедневно эта особь говорила что все специалисты заняты… Я начала возмущаться по этому поводу, это услышал начальник, и сказал гениальную фразу: » а почему Вы не регистрируетесть через электронную очередь?» в это же время та тётя сидит рядом и говорит:»ой а я забыла… »
  Короче, меня приняли в тот день, дали ещё направление, опять отказ.
  Статус беззаботной мне присвоили только 19 ИЮЛЯ, ровно через месяц после обращения в ЦЗ. Посетила два семинара.
  Скажите пожалуйста, когда будет сделана запись в трудовой? И когда будут первые выплаты? Денег я ещё не получила и копейки.

  1. Доброго дня, Катерина.
   З інформації отриманої від Державної служби зайнятості можемо повідомити Вам наступне.
   У день офіційого звернення до фахівця Державної служби зайнятості Ви повинні надати на перегляд фахівцію Ваші документи (паспорт, інд.код, трудову книжку) та заповнити відповідні документи (заяву) для відкриття на Вас справи у ДСЗ. Це вважається так би мовити першим днем.
   Якщо у той день, коли Ви звернулись у службу зайнятості (19.06.2017) Ви не заповняли жодних документів — то, нажаль, цей день офіційно не визнається як момент звернення, оскільки немає жодного письмового підтвердження, що Ви звертались та хотіли набути статус безробітного.
   Протягом наступного тижня, або ж у той самий день звернення, визначений Вам фахівець має ознайомити Вас з законодавчими нормами щодо статусу безробітного, про що Ви повинні розписатись.
   Статус безробітного та нарахування виплат розпочинаються з 8-го дня після реєстрації.
   Тобто перші 7 днів Вашого «перебування» є так би мовити «підвішанним станом», протягом якого Ви повинні відкрити соціальну картку у обраному банку та надати ці реквізити фахівцю ДСЗ. Окрім того, фахівець повинен перевірити у базі даних Пенсійного фонду чи сплачувались Вами чи Вашим роботодавцем ЄСВ (тобто перевірити наявний у Вас стаж роботи для визначення умов для розрахунку виплат по безробіттю).
   На 8 день після реєстрації Ви маєте право дійзнатись у фахівця (або він направить Вас до бухгалтера) усі нюанси щодо суми нарахування Вам виплат по безробіттю: суму, період виплати, дати у які проводиться виплата.
   Зазвичай нарахування відбувається з 20 числа одного місяці по 20 число другого, а виплата нарахованих сум по безробіттю здійснюється один або два рази на місяць (в середині місяця та в останній календарний день місяця).
   Тобто, якщо статус безробітного Ви отримали 19 липня (звертались до фахівця 19 липня, про що є Ваш підпис у Вашій карточці, яка знаходиться у відкритій на Вас справі), то 31 липня (якщо немає затримок з боку Державного Казначейства) Вам повинно було перераховано суму за 1 день.
   Наступне звернення до фахівця буде вважатись наступної датою, яка закриє період для нарахування — наприклад, Ви відвідували ДСЗ та поставили підпис у картоці 3 серпня, то (орієнтовно) 15 серпня Вам повинно бути зараховано на Вашу соціальну картку суму за період з 20 липня по 2 серпня (день відвідування не враховується до поточної оплати, а йде у наступний період).
   Зазвичай запис у трудовій книжці робиться на 8 день, однак він може бути зроблений і протягом перших 90 днів з моменту реєстрації Вас як безробітного.
   Щоб детальніше дізнатись та отримати консультацію безпосередньо у фахівців ДСЗ ми радимо Вам переглянути офіційний сайт Деражвної служби зайнятості (http://www.dcz.gov.ua/control/uk/index), або її розділ Консультації (http://www.dcz.gov.ua/control/uk/publish/category?cat_id=34712).

   З повагою, редакція порталу новин «Будь у курсі»

 2. Доброго дня!
  Я закінчила коледж. З коледжу в трудову книгу записано 4 роки стажу.
  Чи маю я право, ставши на біржу, отримати виплати по безробіттю та, якщо так, в якому розмірі?

  1. Доброго дня, Анастасія.
   Наразі, для обрахунку виплат по безробіттю береться до уваги Ваш страховий стаж, тобто період за який до Державної податкової інспекції сплачувався єдиний соціальний внесок (ЄСВ).
   Вам варто звернутись до Пенсійного фонду у Вашому регіоні та отримати на руки Вашу персоніфікацію — саме у ній буде вказано Ваші доходи, сплату ЄСВ, наявний у Вас страховий стаж у днях та роках.
   У разі якщо сплати ЄСВ не відбувалось, то ви (скоріш за все) будете вважатись особою, стаж якої не досягає шести місяців, і допомога по безробіттю складе 544 гривні.
   Однак найкраще Вам звернутись за консультацією безпосередньо до іспектора у Державну службу зайнятості. Маючи на руках усі Ваші документи та доступ до бази даних платників ЄСВ — представник Державнох служби зайнятості надасть Вам більш об’єктивну та коректну відповідь.
   Крім цього, ми радимо Вам переглянути офіційний сайт Державної служби зайнятості (http://www.dcz.gov.ua/control/uk/index), або її розділ Консультації (http://www.dcz.gov.ua/control/uk/publish/category?cat_id=34712).

 3. Доброго дня! якщо я на даний час звільнюся за згодою сторін але вже пів року як працюю на неповному робочому дні яка буде виплата по безробіттю (стаж роботи 10 років)

  1. Доброго дня, Віталія.
   Якщо Ваш страховий стаж хоча б на 1 день більший за 10 років то від розміру Вашого середньоденного заробітку за останні 12 місяців Вам буде нараховуватись 70% за кожний день у статусі безробітного протягом перших 90 діб. Якщо Ваш страховий стаж не досягає 10 років (але більший від 6 років) — то 60%. Щоб приблизно визначити суму виплати по безробіттю за місяць — беріть Ваш середньомісячний заробіток та помножте на 0,7 (якщо стаж понад 10 років) чи на 0,6 (якщо стаж менше ніж 10 років).
   Протягом наступних 90 календарних днів у статусі безробітного Ви отримаєте 80 відсотків від розрахованої суми; у подальшому – 70 відсотків.
   Ваша зайнятість на неповний робочий день протягом останніх 6 місяців вплине на розмір Вашої заробітної плати, а відповідно і на розрахований розмір виплат по безробіттю.
   Якщо у Вас є інформація (Довідка про доходи чи Ваша персоніфікація) про нараховану Вам заробітну плату за останній рік — то для більш точного розрахунку суми виплат, які Ви будете отримувати у статусі безробітного, Вам варто скористатись Калькулятором розрахунку виплат по безробіттю (http://trud.gov.ua/control/uk/job/calculator).

   з повагою, Будь у курсі — Портал новин.

 4. Доброго дня! Я встала на біржу, пропусків немає. Місяць шукали роботу, підходящої набуло. Я хочу бути підприємцем (писати бізнес план, відвідати курси і т.д.), але мені відмовляють у цьому, аргументуючи, що коштів на одноразову допомогу для підприємців немає (кажуть, скоротили фінансування). Тобто на бізнес курси мене НЕ відправляють, хоча щоразу наголошую на цьому. Як мені поступити? І чи має право ЦЗ мені в цьому відмовити?

  1. Доброго дня, Олено.
   Нажаль, надати Вам достатньо детальну відповідь з цього питання не маємо змоги, хоча нас періодично і консультують безпосередньо представники Державної служби зайнятості (ДСЗ). Нам також у ДСЗ вже неодноразово у розмові підкреслювали, що дійсно останніми роками виділяється надзвичайно мало коштів на фінансування одноразової допомоги для створення безробітними власної підприємницької справи. Випадки подібного фінансування поодинокі.
   І без отримання даного виду фінансування від держави — ДСЗ не взмозі організувати необхідний процес навчання та забезпечити подальшу виплату цієї разової допомоги Вам.
   Наразі, за можливості, безробітним пропонуються різного роду навчальні курси різної тривалості та тематики.
   Ми можемо Вам лише порадити офіційно рекомендованим листом звернутись до очільника ДСЗ у Вашому місті (регіоні), висвітлити у листі дане питання і Ваше бажання розпочати підприємницьку діяльність, та протягом 15 календарних діб отримати від нього/неї офіційне роз’яснення з приводу даної ситуації. Можливо офіційний запит стане поштовхом у вирішенні питання виділення коштів на одноразову допомогу.

   З повагою, Будь у курсі — Портал новин

 5. Дякую за відповідь! Я доречі зверталася сьогодні до начальника відділу ЦЗ щодо цього питання. Відповідь я не отримала. Всі його аргументи на словах, що держава виділяє мало коштів, і що першочергово одноразову допомогу отримують хлопці з АТО. Яким чином можна дізнатися, скільки/коли було фінансування на підприємницьку діяльність?

  1. Доброго ранку, Олено.
   Найбільш вірогідно, що відповідь Ви зможете отримати лише звернувшись офіційно. У інших випадаках Вам просто будуть надавати різні словесні відмовки і Ви не зможете довести в жодній інстанції, що взагалі звертались до фахівців ДСЗ з цим питанням.
   Але цілком можливо, що навіть при зверненні офіційним запитом на ім’я начальника ДСЗ у Вашому регіоні — Вам нададуть відписку, що інформація містить персональні дані і тому є такою, що не підлягає оприлюдненню. Однак навіть у цьому випадку безпосередньо про сам факт виплати одноразової допомоги на підприємницьку діяльність та кількість таких виплат (без даних про осіб, що її отримували) при офіційному запиті Вам все таки повинні повідомити.
   А також вказати причину, чому саме Вам не надається виплата.
   Ми радимо скористатись такою можливістю та направити свій лист через пошту: рекомендований лист з рекомендованним повідомленням про його вручення.

   З повагою, Будь у курсі — Портал новин

 6. Добрий день, я офіційно працювала з 5 серпня 2013, у січні пішла в декрет, у квітні 2015 не виходячи з першого пішла у другий. Декрет закінчується у травні 2018, хочу звільнитися і стати на облік в Цз. Як правильно звільнитися і які документи потрібно взяти з роботи чи ПФ, тому що це інша сторона країни, щоб не їздить туди — сиди? Дякую

  1. Доброго дня, Олександра.
   Найоптимальніший варіант звільнення — за угодою сторін. Саме так має бути зазначено у Вашій трудовій книжці. Тоді Ви маєте право реєструватись у Державній службі зайнятості одразу після звільнення.
   Найкраще мати на руках довідку про доходи з бухгалтерії Вашого роботодавця за весь період, коли Ви працювали та перебували у декреті. Та, провсяк випадок, Ви можете взяти персоніфікацію (інформацію по сплаті Вашим роботодавцем ЄСВ за Вашим ідентифікаційним кодом) з Пенсійного фонду.
   Але, нажаль, скоріш за все у Вашому випадку Ви будете вважатись особою, страховий стаж якої становить менше 6 місяців та виплата по безробіттю буде мінімальною.

   з повагою, Будь у курсі — Портал новин.

 7. Доброго дня! Я йшла в декрет з біржі по ст.31п.3.Закону України»Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» , моєму сину 18 серпня 2017р.виповнилося 3 роки. Скажіть будь ласка, чи маю я право встати на біржу праці 21 серпня 2017р. після дикретної відпустки!!! Дякую

  1. Доброго дня, Олено.
   Вам варто обов’язково звернутись до фахівця у службі зайнятості, оскільки вже минуло два роки з того моменту, як Ви були у статусі безробітного, і Ви маєте право звернутись у ДФС знову.

   З повагою, Будь у курсі — Портал новин.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *