Хомора та Случ — дві найпроблемніші річки Хмельниччини

Протягом останніх років надзвичайно гостро постала проблема, пов’язана з високим рівнем забруднення природніх водойм Хмельниччини. Мешканців як Хмельницької області, так і сусідніх Житомирщини та Рівненщини, найбільш за все турбує стан річок Случ і Хомора.

Навесні та влітку 2016 року, спираючись на результати відібраних проб води, екологи заявляли про отруєння вод річки Хомора підприємством з Хмельниччини. Тоді у річці вимерла уся риба, а дно вкрилося шаром клейкої драглистої речовини. Як повідомляла прес-служба Житомирської ОДА, на той час робоча група мала провести перевірку Понінківської та Миропільської фабрик, які підозрювались у здійсненні несанкціонованих викидів у водойму. Миропільська фабрика перевірку пройшла, а на територію Понінківської фабрики спеціалістів на той час не пустили.

Як повідомляла Україна Молода, у 2017 році у Полонному, що на Хмельниччині, було проведено спільне засідання Хмельницької та Житомирської регіональних комісій iз питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, яке зібрало понад сотню людей з обох областей. Від органів державної влади на засіданні були присутні заступник міністра екології та природних ресурсів, голова Державної екологічної інспекції, заступник голови Держагентства водних ресурсів та заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

На той момент ситуація зі станом води річок не покращилась. Представники Держпродспоживслужби відібрали проби води у Хоморі. За результатами лабораторних досліджень встановлено, що якість річкової води не відповідає гігієнічним вимогам за санітарно-хімічними показниками, за інтенсивністю запаху, вмістом плаваючих домішок, показниками жорсткості та окисності

Спеціально створена комісія оглянула стан очисних споруд ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика». За словами голови Держ­екоінспекції Ігоря Яковлева, їх стан не відповідав вимогам експлуатації, загроза аварійних скидів у воду залишалась досить високою.

ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика», яка і є найбільшим підприємством-забруднювачем, обіцяли, що вони своїм обладнанням проведуть очисні роботи на руслах річок Случ і Хомора.

Мінприроди звернулося до суду з позовом про анулювання дозволу на скиди Понінківської картонно-паперової фабрики.

Однак, взимку 2018 року житомирське видання 20хвилин на підставі слів заступника голови Житомирської ОДА Олексія Ясюнецького повідомляло, що ситуація з річками не змінилась: «Ситуація наступна: джерела забруднення перебувають у сусідній області, і як би ми не намагались власними силами владнати цю проблему, все одно без належної взаємодії з суміжною областю ситуація не виправиться. Тому я хотів би, щоб окрім формальних моментів, ми випрацювали ще якийсь момент взаємодії із сусідньою областю, особливо щодо такого кричущого випадку, як забруднення річки, внаслідок чого відбувається мор риби.»

Офіційний сайт Міністерства екології та природних ресурсів України повідомляв, що протягом кількох років представники Державної екологічної інспекції неодноразово встановлювали факт порушення підприємством природоохоронного законодавства у частині забруднення водного басейну р.Хомора та робили приписи обласній державній адміністрації анулювати дозвіл на скиди забруднюючих речовин.

13 лютого 2018 року Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області під час здійснення моніторингу річки Хомора в смт Понінка нижче за течією від гідротехнічної споруди, розташованої по вул. Перемоги, на поверхні води виявлено пляму жовтого кольору.

Аби дізнатися який поточний стан води у річках Случ та Хомора ми звернулись за коментарем до начальника відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища у Хмельницькій області Олега Івановича Ліщука.

Посадовець підтвердив той факт, що ці дві річки є найпроблемнішими у області та забруднюються двома підприємствами: Полонським комунальним підприємством «Полонне тепловодопостачання», яке займається очищенням стоків,  та ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика», яке знаходться у смт.Понінка, Полонського району.

У квітні 2018 року проведено планову перевірку Понінківської картонно-паперової фабрики, в ході якої було виявлено низку порушень. За фактом виявлених порушень посадові особи товариства притягнуто до адміністративної відповідальності, визначається сума збитків, які заподіяно державі, внаслідок забруднення водних ресурсів, та винесено припис на усунення усіх виявлених порушень.

В ході кризиво-моніторингового спостереження у Новоселівському водосховищі, у м.Полонному вище та нижче випуску звороніх вод КП «Полонне тепловодопостачання», у смт.Понінка по вул.Перемоги, яка прилягає до ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика», періодично відбираються поверхневі води річки Хорома для проведення експертиз, які визначають якість поверхневих вод.

Щодо результатів проб зворотніх вод, які скидаються вказаними вище підприємствами у річку Хомора, то постійно спостерігається перевищення гранично-допустимих концентрацій амонію солевого, продукту життєдіяльності людини.

Чи можна купатися у річці Хомора? Чи трапиться щось з людиною, яка ковтне води з даної річки — посадовець уникнув відповіді на дане запитання, зіславшись на те, що даними питаннями займається зовсім інша державна структура, Держпродспоживслужба.

Усі деталі інтерв’ю з начальником відділу інструментально-лабораторного контролю — старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Олегом Ліщуком дивіться на відео нижче:

 

 

 

Заголовне фото: Вікіпедіа

1 thought on “Хомора та Случ — дві найпроблемніші річки Хмельниччини”

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *