Нетипові симптоми, за яких, можливо, потрібна операція на серці

Більшість з нас упевнені, що проблеми з серцем – це коли болить за грудиною, тягне ліву руку і є задишка, зазначають журналісти 24tv.ua.

Але в багатьох випадках цих ознак немає. І про те, що все серйозно і, можливо, навіть потрібна операція на серці, кажуть зовсім несподівані симптоми.

Нетиповий прояв проблем з серцем – одна з причин того, що люди часто звертаються за допомогою, коли захворювання запущене і вимагає вже більш тривалого і складного лікування. І вже не завжди можливо повне одужання. Тоді як своєчасне виявлення проблеми – гарантія того, що після лікування серце буде абсолютно здоровим. Природа створила цей важливий орган дуже витривалим, тому практично всі захворювання серця – виліковні. І тільки пізнє звернення за медичною допомогою призводить до того, що щорічно в Україні серцево-судинні захворювання забирають життя 426 тисяч чоловік.

Більш ніж у половині випадків причина смерті – ішемічна хвороба серця (ІХС), яку діагностовано майже у 8,5 мільйона українців. ІХС – це ураження серцевого м’яза через брак кисню в клітинах серця, до якої призводить закупорка судин міокарда атеросклеротичними бляшками. (Найважча форма ІХС – інфаркт, коли мова йде вже про масову загибель клітин серця.) І ось якраз це поширене захворювання часто проявляється досить нетиповими в нашому розумінні симптомами, які можуть говорити про те, що людині потрібна операція на серці – багатосудинне коронарне шунтування (один з найефективніших способів лікування ІХС). Що повинно насторожити?

Проблеми з шлунково-кишковим трактом: печія, нудота і навіть блювота, дискомфорт в кишківнику. Реакція з боку травної системи пояснюється тим, що в деяких випадках зона ураження серцевого м’яза знаходиться близько до діафрагми – м’яза, який відокремлює органи грудної клітини від черевної порожнини. Результат: проблема в серці – реагує ШКТ.

«У день, коли у мене стався інфаркт, я прокинувся з якимось дискомфортом в шлунку і кишківнику. Нудило, крутило в животі. Природно, подумав, що щось не те з’їв напередодні. Випив те, що ми зазвичай п’ємо в таких випадках: активоване вугілля, препарат для поліпшення травлення. Але таблетки не допомогли. На наступний день стан погіршився, з’явилася сильна слабкість і холодний піт. Пішов до лікарні, виявилося, – ніякого отруєння, це інфаркт», – згадує 58-річний Андрій Лапичак зі Львова, якому нещодавно зробили багатосудинне коронарне шунтування.

Слабкість, запаморочення і, навіть, непритомність. При цьому ніякого болю в області серця. Причина такого прояву захворювань серця в тому, що хворе серце не справляється зі своєю роботою і не в змозі відправити достатньо збагаченої киснем крові до головного мозку. До слова, у жінок проблеми з серцем проявляються саме запамороченнями, слабкістю і браком повітря, тоді як у чоловіків – здавленням і болями в грудній клітці, які віддають в ліву руку.

Біль в щелепах, біль і дискомфорт в шиї. «Кілька місяців тому ми оперували молодого чоловіка, у якого єдиним відчутним проявом захворювання серця була біль в щелепі при ходьбі. Пацієнт розповідав, що кілька місяців у нього боліли зуби під час руху. Навіть після того як він усунув всі стоматологічні проблеми. На жаль, цей симптомом не насторожив нікого з медиків, і чоловік потрапив до кардіолога, коли вже стався інфаркт», – розповідає кардіохірург, керівник Центру кардіохірургічної клініки «Добробут» Олександр Бабляк.

Інший пацієнт клініки, за словами лікаря, в день інфаркту прокинувся вранці з дискомфортом в шиї: чоловік подумав, що вона затекла через незручну позу під час сну.

Згідно з однією з теорій, «розпорошення» больових зон викликане «порушеннями» в головному мозку: в серці багато нервових закінчень, і коли є пошкодження, в мозок відправляється багато сигналів, і відбувається плутанина (болить і страждає серцевий м’яз, а мозок видає на «поверхню», що біль, наприклад, в шиї або стопі).

Рекомендується коронарне шунтування? В Україні вже є мініінвазивна кардіохірургія

Якщо запаморочення або нудота виявилися все-таки симптомами проблем з серцем, і пацієнту навіть вже потрібна операція на серці, наприклад, коронарне шунтування, лікарі радять не затягувати. Чим раніше буде усунена проблема, тим вище шанси повністю відновити функцію серця і стати здоровою людиною. До того ж в умовах сучасної медицини, коли в Україні вже доступна мініінвазивна кардіохірургія, хірургічне лікування захворювань серця – максимально безпечне і мінімально дискомфортне.

«При цьому відновлювальний період триває всього кілька тижнів. Пацієнти, яким ми проводимо багатосудинне коронарне шунтування мініінвазивним способом, тобто не розрізаючи грудну кістку, а роблячи розріз менш ніж 7 см між ребрами зліва, на четвертий-п’ятий день після операції вже виписуються зі стаціонару. Через два тижні люди можуть повертатися до помірних фізичних навантажень і нескладної офісної та домашньої роботи, через місяць – до роботи з більш серйозними навантаженнями, а через три-чотири місяці – до важкої фізичної праці», – розповідає кардіохірург Олександр Бабляк, який єдиний не тільки в Україні, а й у світі проводить багатосудинне коронарне шунтування, найпоширеніше кардіохірургічне втручання, через міні-доступ.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *