Все до лампочки або як почати економити?

Більшість українців до недавнього часу навіть не замислювалися над існуванням таких термінів як — енергоефективність та енергоощадження.

Напевно тільки людина, що відмовилась від благ цивілізації, зараз не цікавиться проблемами, які знов і знов виникають в нашій країні в енергетичному секторі. А ще ж з дня на день пересічним громадянам принесуть рахунки за комунальні послуги за новими тарифами.

Отже, нема куди правди діти, більшість українців і справді не вміють економити — більша частина власників квартир витрачає енергоносії вкрай неекономно з власної вини. Але можна й потрібно вчитись економити на рахунках за електрику, якщо раціонально використовувати всі можливості цивілізаційних благ.

Один з найефективніших та доступний для ВСІХ(!) спосіб заощадження сімейного бюджету – заміна ламп розжарювання на більш економічні LED та люмінесцентні лампи.

100% — економії

Основа споживання електроенергії в багатоквартирному будинку в умовах міста — це освітлення (без урахування домогосподарств обладнаних електроплитами). Заміна ламп накалювання на економічні LED-лампи на 100% заощадить ваші гроші та знизить рахунки за електрику.

Цікаво знати: Майже 20% світового використання електрики припадає на освітлення.

Замінивши звичайні лампочки на енергоощадні, споживання можна знизити в 5-7 разів (заощадження електроенергії складає 75-80%), оскільки їх світлова віддача в середньому в 5 разів більше. 100 Вт лампочку можна замінити енергоощадною потужністю 12-20 Вт. Строк служби звичайної лампи розжарювання становить 1 — 1,5 тис. годин, енергоощадна лампа – 10 тис. годин, LED-лампа — до 50 тис. годин. Замінюючи лампи, ви заощаджуєте двічі: по-перше, економне використання електрики, по-друге, заощадження на вартості лампочки.

Залежно від кількості ламп, потужності та часу їхнього горіння, в середньому можна зекономити від 50 до 100 кВт-год електроенергії в місяць.

В першу чергу пересічного споживача жахає вартість LED-ламп, але це як раз той випадок, коли — мета виправдовує вкладені кошти.

Вартість LED-лампи 12 Вт (з низьким світловим потоком — аналог 100 Вт) в середньому становить 100 — 115 грн, звичайна лампочка розжарювання коштує 6,50 грн. Отже щоб перекрити строк служби LED-лампи нам необхідно 50 штук звичайних ламп, а це в свою чергу — 325 грн (6,50 х 50). Економія очевидна…

 Порахуймо, скільки насправді «їдять» електрики та грошей такі лампи.

Для початку обчислимо споживання електроенергії за рік для обох типів ламп за умови, що лампи горять 10 годин на добу:

Лампа розжарювання 100 Вт: 0,10 кВт-год х 10 годин х 365 днів = 365 кВт-год за рік;

Світлодіодна лампа 12 Вт (з низьким світловим потоком): 0,012 кВт-год х 10 годин х 365 днів = 43,8 кВт-год за рік.

Як бачимо, споживання електроенергії у світлодіодної лампи менше у 8 разів за рахунок меншої споживаної потужності.

Тепер розрахуємо вартість електроенергії, споживаної однією лампою за новими тарифами. За основу розрахунку візьмемо усередненні данні про те, що щорічна економія від використання однієї світлодіодної лампи складає близько 150 кВт-год.

Економія грн/рік при щомісячному споживанні до 100 кВт-год
Економія грн/рік при щомісячному споживанні від 100 до 600 кВт-год
Тариф на 1 вересня 2015 р.
150 х 0,456 грн/кВт-год = 68,4 грн
150 х 0,789 грн/кВт-год = 118,35 грн
Тариф 1 березня 2016 р.
150 х 0,57 грн/кВт-год = 85,5 грн
150 х 0,99 грн/кВт-год = 148,5 грн
Тариф на 1 вересня 2016 р.
150 х 0,714 грн/кВт-год = 107,1 грн
150 х 1,29 грн/кВт-год = 193,5 грн
Тариф 1 березня 2017 р.
150 х 0,90 грн/кВт-год = 135 грн
 
150 х 1,68 грн/кВт-год = 252 грн

Отже як бачите економія очевидна. Більш того навіть за тарифами 2015 року окупність LED-лампи складає трохи більше року.

 

Характеристика лампи:

  • потужність – Вт;
  • світловий потік (віддача світла на зовні) – люмен – лм (Lm) — чим вищий показник, тим світліше буде;
  • температура кольору – кельвін (К): «тепле cвітло» — 2700-3300 К (температура кольору неба під час заходу сонця, «денне світло» — 4000-4200 К (природній колір – розсіяне), «холодне світло» — близько 5000 К;
  • цоколь Е14 (міньйон) та Е27;
  • коефіцієнт корисної дії (ККД) — відношення світлового потоку до потужності (Lm/Вт);
  • яскравість (одиниця вимірювання сили світла) — кандела – кд (cd).

 

Яку лампу обрати: «+» та «-»

Оцінимо всі плюси та мінуси світлодіодних (LED) ламп, енергозберігаючих (люмінесцентних) та ламп розжарювання.

 

Лампи Ілліча – дорого, неефективно, неекономічно та пожеженебезпечно.

Перевагою можна було б назвати вартість лампи, але відповідно до наших розрахунків цей показник впевнено переміщується в Недоліки:

  • Споживають забагато електроенергії, при цьому працюють лише 1,5 тис. годин;
  • Перепади струму та часте увімкнення/вимикання призводить до зменшення строку експлуатації;
  • Мають низьким світловий потік, тобто якість освітлення гірша, ніж у всіх інших ламп;
  • Небезпека пожежі — поверхня нагрівається до 120 градусів. При експлуатації може призвести до опіків й стати причиною займання.

Цікаво знати: Лампурозжарювання у грудні 1879року створив та випробував Томас Алва Едісон.

 

Енергозберігаючі – люмінесцентні лампи – цей тип освітлення вже доволі давно з’явився на українському ринку і завоював своїх прихильників.

Переваги:

  • Віддача світла люмінесцентної лампи в середньому у 5 разів більша, ніж лампи розжарювання. При цьому споживання електроенергії знижується приблизно на 80%, а звичний рівень освітлення приміщення залишається;
  • Працює в 6-10 разів довше, ніж у лампи розжарювання 6 – 12 тис. годин);
  • Енергозберігаючі лампи менше нагріваються (лампа розжарювання нагрівається до 120 градусів), тому їх можна використовувати у приборах з обмеженим рівнем температури;
  • Енергозберігаюча лампа має більшу площу поверхні. Завдяки цьому розподіл світла по приміщенню відбувається більш рівномірно та м’яко (очі 100% стомлюються менше).

Цікаво знати: Перша люмінесцентна (або флуоресцентна) лампа офіційно була створена американським інженером-винахідником Пітером Купером Хьюїтт (патент 17 вересня 1901 року). Така лампа містила ртуть, пари якої нагрівалися за допомогою проведення через неї струму. Лампа Хьюїтта мала форму злегка зігнутої кулі, вона давала більше світла, ніж лампа Едісона, однак це світло мало блакитно-зелений колір – неприємний для ока. Саме тому перші ртутні лампи використовували тільки фотографи й вони не отримали широкого розповсюдження.

Дехто оскаржує першість Хьюїтта у винаході, називаючи «батьком» люмінесцентної лампи маловідомого німецького фізика Мартіна Аронса (проводив експерименти із ртутними лампами в кінці XIX ст.).

Недоліки:

  • Наявне мерехтіння, що впродовж тривалого часу викликає втому очей та роздратування;
  • Присутній т. з. ефект розігріву – при увімкненні лампи вона поступово набирає яскравості;
  • Ще один, але в краї суттєвий недолік — вміст ртуті від 1 до 3 міліграмів. Цей показник не несе прямої загрози людському здоров’ю. Але якщо така лампа розіб’ється у вашій оселі необхідно вкрай ретельно зібрати всі залишки, потім обробити місце падіння звичайним розчином марганцівки, а кімнату ретельно провітрити.

Саме тому подібні лампи не можна просто викидати у смітник. Більш того робити це заборонено чинним законодавством України, а за недотримання вимог щодо поводження з відходами на фізичних осіб накладається штраф у розмірі від 340 до 1360 грн, на посадових осіб та громадян — суб’єктів підприємницької діяльності — від 850 до 1700 грн.

Звісно, що на практиці ніхто не буде ловити порушників біля смітника, але хто буде турбуватись про нашу безпеку, як не ми самі? Ртуть має властивість накопичуватись в організмі людини, а це призводить до розладів центральної нервової системи та внутрішніх органів (в першу чергу страждає печінка, нирки та дихальні шляхи). Крім того, 1 грам ртуті, при потраплянні у навколишнє середовище забруднює (показник перевищення рівня гранично допустимих концентрацій) більше ніж 3,3 млн кубометрів повітря або 200 тис. кубометрів води. За підрахунками експертів, на українські звалища щороку потрапляє понад 500 кг ртуті. І можна тільки із жахом уявити, до чого це може призвести.

 

Світлодіодні лампи – LED-лампи — поступово завойовують прихильність українських споживачів.

Цікаво знати: 7 жовтня 2014 року Нобелівську премію з фізики присуджено японським винахідникам — Акасакі Ісаму, Амано Хіросі, Сюдзи Накамура. Винахід – сині світлодіоди, що можуть у поєднанні з зеленими та червоними світлодіодами утворювати біле світло. Журі назвало цей винахід «революційним», оскільки раніше були відомі лише червоні та зелені діоди, а з появою синіх стало можливо створити білі світлодіодні лампи, що мають високу енергоефективність, мають довгий термін служби та є екологічно чистими. Лампи розжарювання освітили ХХ століття. ХХІ століття будуть освітлювати світлодіодні лампи.

У той час як світлодіоди зеленого і червоного кольорів використовуються приблизно з 1950-х років, створення блакитних діодів стало індустріальним викликом, який протягом десятиліть зводив нанівець усі зусилля галузі, аж допоки в 1990-х роках інженерам-науковцям вдалося створити світлодіод синього кольору.

Переваги:

  1. Економічне та ефективне енергоспоживання, тривалий час експлуатації;
  2. Екологічність — не містять ртуті;
  3. Максимальний світловий потік досягається одразу після вмикання;
  4. Стійкість до удару та вібрації;
  5. Чистота та різноманіття кольорів, до кінцевого строку експлуатації LED-лампа не втрачає температури кольору (в деяких випадках цей показник навіть зростає) та високий рівень передачі кольору;
  6. Направленість випромінювання — немає втрат світлового потоку;
  7. Має можливість регулювання інтенсивності освітлення (відрізняються ціною від звичайних світлодіодних ламп), а це дозволяє їх використання в приборах з регуляторами яскравості, в датчиках руху, таймерах та ін.;
  8. Протипожежна безпека – нагрівається лише до 40 градусів;
  9. Експлуатуються при низьких температурах;
  10. Спектр випромінення більш наближений до натурального, відсутнє мерехтіння – не викликають втоми очей;
  11. Не потребує спеціальної утилізації;

 

Недоліки:

  1. Можна було б зарахувати вартість, але світові технології постійно змінюються, і незабаром такі лампи значно подешевшають, більш того, наш розрахунок доводить, що ціна дуже швидко перекривається реальною економією;
  2. Світловий потік, вказаний на коробці, не завжди відповідає реальній світловіддачі та з часом може знижуватись до 20 %;
  3. Погано переносять герметичність та високу вологість.

 

Практичні настанови:

При купівлі звертайте увагу на потужність лампи та кількість годин роботи гарантованих виробником;

Зберігайте упаковку, якщо лампа швидко перегоріла можна звернутися по заміну до виробника чи продавця;

 

Адреси пунктів прийому та утилізації енергозберігаючих ламп по всій Україні (та у місті Київ) можна подивитись на сторінці Facebook.

 

Отже, вибір за Вами!

Але в Україні вже планують заборонити використання звичайних ламп розжарювання. Відповідний законопроект внесений на розгляд Верховної Ради. Згідно з ним, забороняється ввезення та виробництво освітлювальних приладів, які мають низький клас енергоефективності.

Для тих, хто «товаришує» із інтернетом, знайти необхідний товар без магазинної націнки та ще й з безкоштовною доставкою в Україну — не важко. Варто тільки зауважити, що більшість так званих преміум-виробників з РФ – не що інше, як перепродаж китайського продукту. Тому давайте будемо свідомими та підтримаємо українських виробників!

 

 

Джерело: Офіційний сайт Хмельницької міської ради

2 thoughts on “Все до лампочки або як почати економити?”

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *