Івана Купала: традиції святкування

У 2018 році Івана Купала припадає на ніч п’ятниці на суботу, з 6 на 7 липня, передаєає 24tv.ua. Як вірили наші пращури, в цю ніч прокидається уся лісова нечисть, тому багато що було заборонено робити в ці дати.

Свято Івана Купала сягає своїм корінням в давні часи, в його основі – поклоніння язичницькому богу Купалі. Але після хрещення Київської Русі до народних традицій додалися християнські. Таким чином свято Купала доповнилося іменем Іоанна Предтечі, який народився саме 7 липня, зазначає PolitekA.

Зараз свято відзначають в ніч з 6 на 7 липня. До введення нового стилю літочислення цей день припадав на 24 червня, тобто – на день літнього сонцестояння. Купала, напевно, наймістичніше свято року. З цим днем пов’язано безліч легенд, обрядів та вірувань. Але головний посил свята – поєднання двох стихій – води і вогню, чоловічого та жіночого початків.

Івана Купала: традиції

Традиційно в ніч з 6 на 7 липня потрібно стрибати через купальське вогнище. Наші предки вірили, що цей ритуал має величну силу. Вогонь – потужний засіб, щоб очистити тіло і душу. Тож, перестрибнувши через багаття, ви позбавитеся власних гріхів.

Особливо важливо перестрибнути через купальський вогонь закоханим. Якщо ви хочете прожити зі своєю «другою половинкою» все життя, то обов’язково маєте під час стрибка міцно тримати один одного за руки. Вважалося, що таким чином закохані зміцнюють свої стосунки, а їхні почуття будуть тривати вічно.

Інколи через багаття люди проганяли домашню худобу, щоб вберегти її від хвороб. Вважалося, що купальське вогнище має надзвичайні лікувальні властивості. Тож в ньому  навіть палили сорочки хворих дітей, щоб вони швидше одужали.

Окрім відомого багатьом пускання на воду вінків, щоб дізнатися свою майбутню долю та час одруження, існував ще один цікавий обряд.  Якщо дівчина прагнула скоріше вийти заміж, в ніч з 6 на 7 липня вона мала оголеною тричі оббігти житнє поле. Предки були переконані, що цей обряд допоможе судженому дівчини знайти її якнайшвидше.

Особливо цілющими на Купала були трави. Вони набували надзвичайної лікувальної сили. Зібрані з 6 на 7 липня трави дбайливо сушили та берегли, використовуючи як оберіг та засіб у боротьбі з хворобами.

Це свято було сповнене веселощів та радості. Тож люди водили хороводи, співали та танцювали довкола багаття.

Івана Купала: що не можна робити

Традиції українців на Івана Купала надзвичайно багаті. Та, крім традицій, українці вірили ще в численні забобони. У цю ніч зазвичай ворожили і намагалися дотримуватися деяких негласних правил.

На Івана Купала, згідно з віруваннями наших предків, прокидається лісова нечисть – відьми, змії, водяники, русалки, перевертні, – тому в цю ніч не можна спати. Не можна й купатися, адже водяник може затягнути у воду.

Крім того, у ніч з 6 на 7 липня варто триматися подалі від води вагітним, дітям та старим. Водяна нечисть може нашкодити слабким організмам цих людей.

Вважалося, що у відьом зберігається вода, що кипіла з попелом купальського вогню. Окропивши нею себе на Івана Купала, відьма могла спокійно летіти, куди їй заманеться.

На Івана Купала краще нічого не віддавати, не продавати і не позичати. В іншому випадку родина може збідніти. Якщо знайдете на дорозі гроші – навіть велику суму – ні в якому разі не можна їх брати.

Якщо жінка відзначила Івана Купала і не побувала біля вечірнього багаття, її вважали відьмою.

А от що треба робити в цю ніч – це шукати міфічний цвіт папороті. В цей час рослини набирали чарівних, лікувальних та цілющих властивостей. Лише в Купальську ніч на папороті розцвітала чарівна вогняна квітка щастя – кочедижник. Хто її зірве, той усе на світі знатиме, дістане без труднощів усі скарби, причарує найкращу дівчину, матиме найвищий урожай, не боятиметься лихих сил, матиме чудодійну силу робити все тією рукою, яка зірвала квітку щастя.

3 thoughts on “Івана Купала: традиції святкування”

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *