Вірусна атака на Україну: що відомо про вірус Petya.A?

27 червня Україну атакував масовий інтернет-вірус Petya.A, жертвами якого стали Кабінет міністрів, Міністерство інфраструктури, Ощадбанк, Укргазбанк, Укрсоцбанк, OTP банк, Укрпошта, Нова пошта, Аеропорт Бориспіль, WOG, KLO, мережа гіпермаркетів Епіцентр, Чорнобильська АЕС, 24 канал.

Вірус Petya, який атакував українську інтернет-павутину, в різних модифікаціях відомий ще з 2016 року, зазначає PolitekA.

Найбільш докладно механізм роботи вірусів-вимагачів був описаний ще в в блозі компанії Malwarebytes Labs. Тоді вірус поширювався як лист з резюме співробітника: при натисканні на нього відкривалася Windows-програма, яка вимагала прав адміністратора.

Якщо неуважний користувач погоджувався, то програма-установник переписувала завантажувальний область жорсткого диска і показувала «синій екран смерті»: повідомлення про збій, що пропонує перезавантажити комп’ютер.

На цій стадії, як пишуть дослідники, жорсткий диск ще не зашифрований, і дані можна врятувати – наприклад, якщо вимкнути комп’ютер і підключити жорсткий диск до іншого, але не завантажуватися з нього. У цій ситуації всі дані можна буде скопіювати.

Після перезавантаження Petya запускає програму, що маскується під утиліту CHKDSK. Насправді вона не перевіряє жорсткий диск на предмет помилок, а шифрує його, причому, як встановили дослідники з Malwarebytes Labs, не цілком, а лише частково.

Після завершення шифрування комп’ютер показує червоний екран з повідомленням «Ви стали жертвою вірусу-здирника Petya» і пропозицією заплатити 300 доларів в біткоіни.

Судячи зі скриншотів сучасної версії Petya, тепер ніякого сайту і докладної інструкції немає: зараженим користувачам пропонується написати на вказану поштову адресу і в обмін на доказ перерахування коштів отримати код для розшифровки жорсткого диска.

Дослідники відзначають, що частина Petya, що відповідає за блокування доступу, перехоплює управління комп’ютером на самому ранньому етапі завантаження. Вона написана висококваліфірованнимі програмістами.

З початку 2016 року Petya неодноразово видозмінювався. Існують версії з жовтим оформленням екрану з вимогою викупу, існують і такі, де назва вірусу не вказується.

Як саме працює і поширюється та версія Petya, з якою зіткнулися користувачі 27 червня, поки не повідомляється. Судячи з масштабу зараження, вірус доопрацьований і має якусь складнішу систему поширення. На Github вже з’явилося посилання на один з біткоіни-гаманців, який збирає гроші з заражених вірусом комп’ютерів. На момент написання тексту «Медузи» на нього перерахували трохи більше 2300 доларів.

Найбільш простий метод захисту від Petya і аналогічних вірусів-вимагачів – не клікати на вкладення в підозрілих листах від людей, яких ви не знаєте.

 

 

Читайте також:

Укрпочта, Укрэнерго, «24 канал», банки стали жертвами вируса-вымогателя Petya.А

200 повідомлень про вірус надійшло сьогодні до Кіберполіції

1 thought on “Вірусна атака на Україну: що відомо про вірус Petya.A?”

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *